wtorek, 1 lipca 2014

THE 100


Witajcie :)

  Myślałam, że nie uda mi się napisać dzisiaj niczego, ale jakimś trafem się to udało. Miałam o tej książce wspomnieć już dawno i spytać Was czy mieliście już z nią jakąś styczność. A chodzi mi o dzieło The 100 Kass Morgan. Nie mogę znaleźć w Internecie nigdzie żadnej wzmianki na temat czy już można ją dostać w Polsce. Zakochałam się w niej dzięki serialowi jaki na jej podstawie powstał. Może słyszeliście, a jeśli nie to podaję link do pierwszego odcinka. / niestety napisy, ale dobre i to :P / 
http://www.cda.pl/video/1188825d/-Stu-The-Houndred-S1-E1-2014-Napisy-nowy-serial 

 

 


Pierwsze  to okładka książki, a drugie plakat z I sezonu serialu.

   O czym opowiada książka i serial? Już mówię. Historia zaczyna się 97 lat po zakończeniu wojny nuklearnej jaka zniszczyła Ziemią. Niewielu ocalałych z różnych kontynentów przetrwała tylko dzięki temu, że w odpowiedniej chwili opuścili planetę i w specjalnych statkach "osiedlili" się na orbicie. Każda z grup z poszczególnych krajów - o ile dobrze pamiętam z jednego odcinka - 12 połączyły ze sobą te statki tworząc jedną wielką stację której nadano biblijną nazwę ARKA. Życie w kosmosie jest trudne dla wszystkich, ale jakoś ci ludzie dają sobie radę. Mają nad sobą szefa i współpracującą z nim radę. Są lekarze, technicy, mechanicy, odpowiedzialni za produkcję wody i ochronę bezcennego tlenu. Jednym z ważnych problemów jest ilość populacji. Małżeństwa nie mogą mieć więcej jak jedno dziecko, a wszelkie nawet stosunkowo niewielkie wykroczenia są karane więzieniem. Wykroczenia takie jak np. zużycie większej ilości krwi na jednego pacjenta, czy ujawnienie jakiegoś sekretu rady grozi śmiercią w specjalnym doku, śluzie. / w ten sposób zginął ojciec jedenj z głównych bohaterek imieniem Clarke bo ujawnił kilku osobą, że doszło do awarii jednego z urządzeń doprowadzających tlen i jest go teraz na Arce mniej niż wcześniej. / Karani są również nastolatkowie i to właśnie od setki z nich pochodzi nazwa książki i serialu. Rada na czele z kanclerzem Theloniousem Jah'ą postanawia, że ta setka w specjalnym transportowcu zostanie wysłana na Ziemię w celu sprawdzenia czy życie na niej jest ponownie możliwe. W tym statku ląduje Clarke - córka dr.Griffin, syn kanclerza Wells Jaha / jedna z moich ulubionych postaci/, Finn Collins, Bellamy Blake - niedoszły morderca kanclerza, który uciekł z Arki by być ze swoją siostrą Octavią, Jasper, Monty Grenn i wielu innych. Każde z nich jest inne, ale wszyscy pragną żyć i czuć się bezpiecznie. 100 zakłada obóz i zaczyna się ich wielka przygoda. Po krótkim czasie dowiadują się, że nie są jedynymi rozumnymi istotami na planecie...


 Walka o przetrwanie, motyw ojca tracącego ukochanego syna w bezsensownych okolicznościach, zdradzonego przez własną matkę dziecka i wiernego przyjaciela przyjmującego na siebie cudzą winę, los człowieka decydującego o przyszłości rasy ludzkiej i poszczególnych osób, obraz nastolatki która nie mając wiedzy medycznej usiłuje ratować życie ciężko rannych w beznadziejnych warunkach, obraz chłopaka udającego twardziela troszczącego się o grupę, a który tak na prawdę ma dobre serce i żałuje wszystkiego co do tej pory źle zrobił itp. to tylko niektóre rzeczy które zafascynowały mnie w tym serialu / a jeszcze bardziej wciągnęłyby w książce/. Gorąco polecam i czekam niecierpliwie na pojawienie się polskiego wydania książki. ;)

8 komentarzy:

 1. Ja również czekam na książkę w języku polskim!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby to oczekiwanie trwało jak najkrócej. Mnie o mało nie skręci...dorwałabym ją i czytała...czytała do upadłego...he he. ;)

   Usuń
 2. Ja niestety nie słyszałam o serialu, a tym bardziej o książce, lecz nie widzę przeszkód by go poznać, bo wydaje się intersujący :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz takie klimat to jak najbardziej zachęcam. ;) :3

   Usuń
 3. Nie słyszałam nigdy o tym serialu... Na razie zbyt wiele chcę obejrzeć, aby znaleźć jeszcze czas na kolejny. Może kiedyś. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że jest mało znany i pewnie dla tego, ale cóż każdy ogląda coś innego. ;) Co kto lubi. ;)
   Jeśli chodzi o czas, ja - teraz już codziennie - zastanawiam się: Dla czego doba ma tylko 24 godziny? Zdecydowanie za mało! hihi Ale cóż. ;)
   Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

   Usuń
 4. Nie znam tego serialu, aczkolwiek gdy znajdę chwilę obejrzę chociaż pierwszy odcinek ponieważ seriale bardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam serdecznie, jeśli oczywiście lubisz takie klimaty. ;) Mnie zaciekawił tytuł i wzmianka o czym opowiada. Obejrzałam jeden odcinek, a teraz umieram z niecierpliwości nie mogąc się doczekać drugiego sezonu. Potrafi bardzo wciągnąć. ;)

   Usuń