środa, 30 lipca 2014

50 post :3

Witajcie

Jak na miłośniczkę dzieł Mistrza Tolkiena przystało powinnam napisać również o "Historii Śródziemia". Czym ona jest? Otóż jest to 12 tomowy cykl zawierający zbiory tekstów J.R.R. Tolkiena opatrzonych wnikliwą analizą jego najstarszego syna Christophera. Ten ostatni je zredagował. Książki te - na razie w większości nadal będące w języku angielskim bowiem tylko dwa pierwsze tomy zostały wydane po polsku - są niezwykle szczegółowe i dokumentują wszelkie notatki pozostawione przez Tolkiena, dotyczące mitologii stworzonego przez niego świata. Cały cykl pokazuje krok po kroku etapy tworzenia tego fikcyjnego świata - wszystkich języków, ras, kultury i tradycji poszczególnych społeczności i miast, różnych wydarzeń na przestrzeni dziejów począwszy od pierwszych tekstów z 1916r. , aż po ostatnie z lat 70 XX wieku.

 Tytuł: Księga zaginionych opowieści tom I
 Autor: J.R.R. Tolkien
 Wyd.: Amber
 Tłumaczenie: Radosław Kot
 Okładka: Twarda
 Stron: 383


Opis: "Księga Zaginionych Opowieści – tytuł zbioru wczesnych opowiadań J. R. R. Tolkiena oraz dwóch pierwszych tomów wydanej przez Christophera Tolkiena wielotomowej Historii Śródziemia, w której prezentuje i analizuje manuskrypty tych opowiadań, będące najwcześniejszymi formami zespołu fikcyjnych mitów, które później stworzyły Silmarillion. Po każdej z Opowieści następują notatki i szczegółowy komentarz autorstwa Christophera Tolkiena."

 Tytuł: Księga zaginionych opowieści tom II
 Autor: J.R.R. Tolkien
 Wyd.: Amber 
 Tłumaczenie: Radosław Kot
 Okładka: Twarda
 Strona: 303


Opis: "Księga zaginionych opowieści to pierwsze istotne dokonanie literackie J. R. R. Tolkiena. Zaczął je pisać w latach 1916-1917. Kilkanaście lat później porzucił niedokończone dzieło, które okazało się jednak początkiem opowieści, pierwszej w tak dojrzałej formie, o Vallinorze i Śródziemiu. Odległym potomkiem Księgi zaginionych opowieści miał stać się wiele lat później Silmarillion."

Tytuł: Księga zaginionych opowieści tom III
Autor: J.R.R. Tolkien
Wyd.: Amber
Tłumaczenie: Radosław Kot
Okładka: Twarda
Strona: 287Kolejne tomy to:
1. The Lays of Beleriand (1985)
2. The Shaping of Middle-earth (1986)
3. The Lost Road and Other Writings (1987)
4. The Return of the Shadow (1988)
5. The Treason of Isengard (1989)
6. The War of the Ring (1990)
7. Sauron Defeated (1992)
8. Morgoth's Ring (1993)
9. The War of the Jewels (1994)
10. The Peoples of Middle-earth (1996)

Czy ktoś z Was miał już może z nimi styczność? Czytaliście pierwsze trzy tomy?  Jeśli tak to byłabym wdzięczna za wszelkie informacje na ich temat. Począwszy od ceny za poszczególne pozycje. Może i mnie się uda je niebawem nabyć.

Pozdrawiam bardzo serdecznie życząc miłego dnia. :)

3 komentarze:

 1. Niestety ja jeszcze nie mam żadnej z części "Księgi Zaginionych Opowieści". Mam za to nadzieję, że na język polski zostanie przełożona reszta tych opowieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję, 50 postu! :)

   Usuń
  2. A dziękuję za gratulacje. :3 A co do opowieści...ja również mam taką nadzieję...Czytałam wiele zachwalających je recenzji. Jestem ciekawa ile lat zajmie różnym niezależnym tłumaczom przełożenie wszystkich tych części...

   Usuń