piątek, 27 czerwca 2014

Cd. mojej biblioteki :3

Witajcie :)

 Wczoraj zamieściłam ćwierć mojej biblioteczki. Spodobało mi się to więc dzisiaj opiszę Wam troszeczkę jej dużą pozostałą część. Całości wolę nie pokazywać bo zanudzę Was na śmierć :P . Jednym zdaniem powiem tylko, że to są książki religijne które "kiedyś, kiedyś" pomagały mi kształtować moją duchowość np. "Dzieła św. Jana od Krzyża" czy biografie świętych Franciszka i Klary z Asyżu.  Najpierw zacznę od mojej chluby - ukochanych dzieł Mistrza Tolkiena.

1. "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena - świetne wydanie / wyd. Muza, cena 119 zł / choć "do kieszonki" się nie zmieści ;) Z map w nich zawartych korzystam tworząc swoją kontynuację tego dzieła / mam cichutką nadzieję, że Mistrz nie przekręci się w grobie jak ujrzy światło dzienne :P /
2. "Dzieci Hurina" wyd. Amber - wciągająca historia wydana w przejrzysty sposób, grafika - moim zdaniem idealna - pan Alan Lee wykonał niewiarygodne szkice.
3. "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa" /również/ - opowiadania i wiersze również z ilustracjami pana Lee. Zawiera dodatek w którym mowa jest o tym czym są baśnie...ciekawy tekst.
4. "Listy" - o których już wspominałam.
5. "J.R.R. Tolkien - Człowiek i twórca" Teodoro Gomez - /wyd. Muza/ - biografia Mistrza ciekawie napisana, zawiera zdjęcia pisarza z różnych okresów życia i fotografie z filmu Władca Pierścieni P. J.
6. "Encyklopedia Śródziemia" Robert Foster - jest to dzieło świetnego znawcy i wieloletniego badacza twórczości Tolkiena. Jest to doskonały przewodnik po Śródziemiu i nie tylko. Pozwala lepiej poznać ten świat, wydarzenia i poszczególnych bohaterów. Mi osobiście jest niezbędna w pisaniu kontynuacji. Gdybym mogła uścisnęłabym rękę panu Fosterowi i podziękowała za nią. :)
7. "Silmarillion" - co tu dużo opisywać - jest to mitologia Śródziemia - bez niej nie można zrozumieć tak do końca głębi pozostałych dzieł. Tu wszystko ma swój początek.
8. "Hobbit czyli tam i z powrotem" /wyd. ISKRY/ - tę pozycję na pewno nie ma co opisywać. Wiem, że jest lekturą w szkole i bardzo się z tego cieszę. :3
9. "Niedokończone opowieści" - przydatna dla tych którzy wnikliwie badają każdą postać lub jakieś ważne wydarzenie z historii. Zawiera słowniczek imion i miejsc oraz kilka map.
 Dalej są: 1. "Opowieści z Narnii" C.S. Lewis - które przeczytałam jednym tchem bardzo dawno temu podczas dość długiej choroby i zrobiły na mnie miłe wrażenie.
2. "Harry Potter" J.K. Rowling. Obydwie serie są wydawnictwa MEDIA RODZINA.

  Jak widzicie dalej jest: prawie cała / "Drugie życie Bree Tanner" jeszcze nie wpadła mi w ręce, ale mam nadzieję, że taki się kiedyś stanie ;) / Saga "Zmierzch" Stephanie Meyer /wyd. Dolnośląskie/ którą wielu gromi, a czasem nawet obraża choć mnie osobiście ona bardzo przypadła do gustu i podoba mi się jej styl. Wszystkie części przeczytałam w kilka dni jedną za drugą i bardzo wciągnęła mnie historia Belli, Edwarda i całej jego rodziny oraz pozostałych bohaterów.


 Hem, hem a teraz książeczki o innej tematyce...trochę starych powieści jakich dorobiłam się na kiermaszu w jednej z bibliotek:

1. "Robur Zdobywca" i "Pan świata" Jules Verne - wyd. "Śląsk" - Katowice 1988 r.
2. "Ostatni wiking" Johan Bojer - wyd. Poznańskie. Poznań 1972 z Seri Dzieł Pisarzy Skandynawskich - zaczęłam czytać bo lubię historie o wikingach, rycerzach, celtach itp. ale trochę odstrasza mnie styl pisarza. Sama fabuła i bohaterowie których kilku już poznałam są ciekawi, ale duży problem dla mnie stanowi sam język...Ale jak się zaprę w sobie to ją skończę ;)
3. "Voss" Patrick White - wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy 1979 r. 
4. "Kobieta i Paw" D.H. Lawrence

 oraz mój piękny rodzynek :3 "O królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu" Roger Lancelyn Green wydane o ile dobrze widzę w 1979  / o tej książeczce zrobię osobny post/

 Na koniec:

1. "Kiedy kobieta ufa Bogu, dzieją się cuda" Sheila Walsh - wyd. Święty Wojciech - którą dostałam w prezencie od kilku niesamowitych osób z którymi byłam na jednej oazie / chlip, chlip te cholerne wspomnienia/
2. "Ludzie na walizkach" Szymon Hołownia - wyd. Znak - od tych samych LUDZIÓW z oazy a która zrobiła na mnie ciekawe wrażenie.
3. "Psychologia kliniczna" Helena Sęk - wyd. Naukowe PWN - które trochę przydały mi się w ostatniej szkole, ale teraz niepotrzebnie kurzą mi się na półce i z miłą chęcią odstąpiłabym je jakiejś miłej osobie kochającej się w psychologi /cena nie byłaby oczywiście wygórowana/

4 komentarze:

 1. Muszę przyznać, że "Psychologię kliniczną" to bym Ci podkradła;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, ok jestem ZA! :D A kiedy byś chciała? ;)

   Usuń
  2. Jak tylko wygrzebie się z egzemplarzy recenzenckich i tego co przytargałam z biblioteki;]

   Usuń
  3. Mhm ok. Jak już to ogarniesz to daj mi znać telefonicznie. Tak będzie lepiej. ;)

   Usuń